Zespół

Zespół „Klezmersi”, kwartet akustyczny: klarnet, akordeon, skrzypce i kontrabas, tworzą muzycy: Robert Smoderek, Robert Kuśmierski, Damian Orłowski i Michał Lamża, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Zespół został założony przez Roberta Smoderka i Roberta Kuśmierskiego. Po raz pierwszy pod tą nazwą zaczął występować w 1998r.

___________________________________________________________

ROBERT SMODEREK – KLARNET

Swoją życiową przygodę z muzyką rozpocząłem w Szkole Muzycznej I-go st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Następny etap to Szkoła Muzyczna
II-go st. im. Józefa Elsnera przy ul.Miodowej. Równocześnie zostałem uczniem LIII LO pod wezw. Św Augustyna.
Bez wątpienia był to najważniejszy okres mojego życia pod względem rozwoju osobowego i artystycznego.

Postać śp. Jana Przestrzelskiego na zawsze pozostanie wzorem pedagoga. Następnie, czas walki, udanej, o tytuł magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na co dzień jestem tatą dwóch cudnych córek: Oli i Rozalki.

___________________________________________________________

DAMIAN ORŁOWSKI – SKRZYPCE

Urodził się w Bydgoszczy jeszcze w XX wieku. Wyksztalcenie muzyczne odebrał w Warszawie łącznie z dyplomem ukończenia studiów muzycznych w klasie skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.Jest uczestnikiem i laureatem konkursów skrzypcowych oraz kameralistycznych. Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich m.in. w Łańcucie, Bayreuth, Kolonii, Brukseli i Wiedniu.Koncertował jako solista oraz członek wielu zespołów muzycznych w największych salach koncertowych w kraju oraz poza jego granicami m.in. w Niemczech, Austrii, Grecji, Belgii, Holandii, Włoszech, Meksyku, Korei Południowej, Litwie, Ukrainie.Jego działalność artystyczna przekracza granice wyznaczane przez podziały na gatunki i style. I tak oprócz wykonywania muzyki klasycznej z powodzeniem i niemałą przyjemnością gra jazz, współczesną muzykę improwizowaną oraz muzykę klezmerską.Oprócz wykonywania muzyki na swoich ukochanych skrzypcach jego czas wypełnia również komponowanie, aranżacja oraz szeroko pojęta produkcja muzyczna.Jest autorem wielu remixów oraz utworów muzycznych z gatunku muzyki klubowej. Często udziela się również jako muzyk sesyjny.

___________________________________________________________

ROBERT KUŚMIERSKI – AKORDEON

W 1996 roku ukończył warszawską Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Włodzimierza Lecha Puchnowskiego.
Jest laureatem wielu konkursów i festiwali muzycznych m.in.:I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym Szkół Muzycznych Stopnia Licealnego – Kraków 1990,II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Zespołów Kameralnych – Suwałki 1992,I nagrody Przemyskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej 1992 II nagrody Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego Klingenthal (Niemcy) 1993,I nagrody Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego Castelfidardo (Włochy) 1993,I nagrody Przemyskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej 1993II nagrody Przemyskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej 1994I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Zespołów Kameralnych – Chełm 1995. Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (1990) oraz Ministra Kultury i Sztuki (1995/96)Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. Nagrywa dla radia i telewizji.Koncertuje w kraju i za granicą jako solista oraz kameralista.Gra na mistrzowskim instrumencie włoskiej firmy Pigini.

___________________________________________________________

MICHAŁ LAMŻA – KONTRABAS

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Gram na kontrabasie, gitarze basowej i instrumentach klawiszowych.Interesuje mnie wiele gatunków muzycznych. Od klasyki (gram w smyczkowej orkiestrze Sinfonia Viva), przez muzykę klezmerską (Klezmersi, zespół muzyczny Teatru Żydowskiego), do szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej (zespoły Leonoff i Płyny).